Civcivlerde Cinsiyet Ayrımı

Günlük civcivlerde cinsiyet ayrımı üreticiler arasında her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Civcivlerin cinsiyetlerini bilmemiz onları yetiştirirken veya ufak yaşta alım satım yaparken çok işimize yaramaktadır .Son  asırla birlikte civcivlerin cinsiyetini nasıl tayin edeceğimiz konusunda birçok yöntem geliştirildi. Bu yöntemlerin bazılarının gelişigüzel olduğu ve düşük oranlarda doğruluk payı olduğu bilinmektedir. Bazılarının ise oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yöntemleri incelemeden önce şunu bilmemiz gerekir ki yeni doğmuş civcivlerin cinsiyetini tayin ederken zaten normal şartlar altında,  civcivler genellikle % 50-55 erkek yani horoz ve % 50-45 dişi yani tavuk olarak yumurtadan çıkarlar . Doğanın genel uyguladığı cinsiyet oranı yaklaşık bu şekildedir . Bu yüzden de cinsiyet tayininde kullanılan yöntemin % 50 ihtimalin hatrı sayılır şekilde üzerinde sonuç vermesi beklenir ve istenir .

Kloakal Cinsiyet Tayini

Kloakal Cinsiyet Tayini 1920 yılında Japonlar tarafından günlük tavukların cinsiyetini belirlemek için güvenilir ve yeni bir yaklaşım olarak keşfedildi. Günümüzde hala daha günlük civcivlerin  cinsiyetini belirlemek için en güvenilir diyeceğimiz yöntem budur .

Kloakal Cinsiyet Tayini cinsiyetlendirmesi, günlük civcivin bir elinde tutulması, boşaltım deliğinin açılması ve burdaki şekillere göre cinsiyeti belirlemek için çift organları görüntülemenin bir yoludur .  Bu görünüm , merkezde en büyük farklı boyutlarda “kürelere” sahip bir kolye gibi görünür . Erkeklerin daire benzeri bir merkezi “küresi” vardır;  dişilerin düz veya içbükey bir merkezi küresi vardır . Kloakal Cinsiyet Tayini cinsiyetleri %90 başarı ile tahmin etmesi ile dünyada hızla yayılım kazandı . Günümüzde bu yöntemin uzmanları bu oranı % 95 e kadar arttırmayı başarmışlardır .Her şekilde , civcivlerin cinsiyetini doğru tahmin etme konusunda bu yöntem çok iyi sonuçlar vermektedir , ancak beceri ve eğitim gerektirir . Bir öğretici tarafından 1000 lerce civcivde uygulamalı eğitim yapılması gereklidir .

Kanat Tüylerinin Farklılığı ( Telek boyu )

Kanat tüylerinin boy farkından cinsiyet tayini yapma yöntemi endüstriyel tavukçulukta özelliklede yumurta tavuğu üreten işletmelerin en çok kullandığı cinsiyet tayin yöntemidir .

Yöntem esasen Leghorn ırkı tavuklarda en doğru sonucu vermektedir . Fotoğraf üzerinden anlatıcak olursak ; soldaki civciv dişidir çünkü, hayvanı  tutup kanatlarını ayırdığımızda üst üste iki sıra halindeki telekleri yukardan bu şekilde bakınca bir uzun bir kısa bir uzun bir kısa şeklinde dizilim gösterecektir .Bu uzunlu kısalı dizilim birbirine boyca yakın dahi olmaz . Boyca bariz bir fark olucaktır .  Sağdaki civcivimiz ise açık bir şekilde horozdur . Çünkü yine üst üste iki sıra halinde olan telekleri üstten bu şekide baktığımızda bir tarak gibi dümdüz aynı veya çok yakın boyda seyrederler . Çok hafif bir uzunluk kısalık olması aklımıza dişi olabiliceğini getirmemelidir . Çünkü dişilerde bu fark uzunluk olarak oldukça açık seyretmektedir .

Sırt Rengine Göre Cinsiyet Ayrımı

Sırt rengi ile cinsiyet tayini her tavuk ırkında işe yarayan bir yöntem maalesef değildir . Genellikle kahverengi yumurtacı hibrit ırkların civcivlerinde cinsiyet tayininde bu yöntem kullanılır . Bu yöntemde civcivlerin sırt rengi ile  cinsiyet tayininde en basit kural, erkeklerin bazen daha beyaz veya sarı bir nokta ile daha açık kafalara sahip olduğunu ve dişilerin genellikle siyah veya kahverengi bir nokta veya başlarında daha koyu çizgiler veya sırtlarında daha koyu şeritler ile  koyu renklere sahip olduklarını bilmemiz gerekir. Hatta bazı dişi civcivlerin gözlerinin etrafında siyah sürmeleri dahi bulunur .

Dişi civcivlerin kafalarında genellikle kahverengi veya siyah bir nokta veya sırtlarında kahverengi çizgiler ipuçları bulunur. Horozların sırtlarında  bu şekilde bariz belirginlikte ve bütünlükte kahverengi şeritler bulunmaz . Kafaları büyük oranda açık tenktedir hatta direk sarıdır . Fotoğraftaki gibi hibrit kahverengi yumurtacı tavukların çıkım sepetine bakacak olursak ; rengi direk sapsarı olanların horoz olduklarını açıkça söyleyebiliriz . Bazen rengi sarı ile kahverengi arasında olan tayini kısmen daha zor olan horozlarda çıkmaktadır. İşte o tip cinsiyet tayini zor olan civcivlerde sırt şeridinin belirgin kahverengi olup olmadığı ve kafanın kahve veya sarımtırak oluşuna göre daha detaylı bir inceleme yapmak gerekir . Bu tip kahverengi yumurtacı hayvanlarda kanatlardaki telek boyundan cinsiyet yapılmaz.

    Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir