İran Tavuğu Görselimiz

İran Tavuğu ,  Tokat tavuğu, Bek tavuğu gibi farklı isimleri de olan İran tavuğu, başlıca Sahra da olmak üzere Afrika da üremektedir. Güney Fransa bölümü ve Batı Hindistan da da oldukça yaygın bir tür olarak bilinmektedir.

Görünüş olarak Baş kısmı çıplaktır, boyun derisi kırmızı, tüyleri koyu boz üstüne beyaz ve ya krem rengi beneklidir. Tepesinde kemiksi bir biçimde ibik vardır, gagasının altından kırmızı ve mavi renkli deri parçaları aşağı doğru sarkar. Doğu Afrika da yaşayan tepeli İran tavuğunun tüyleri genellikle, kara üstüne mavi benekli, boynu mavi, gırtlağı kıpkırmızıdır ve başında uzun, kara bir ibik bulunur.

Yabani İran tavukları çoğu kez sürüler halinde yaşar ve yerde böcek arayarak gezerken gürültülü, kaba ötüş stilleriyle birbirlerine seslenirler. Ürkütüldükleri zaman, bütün sürü bir ağızdan çığlık atar ve iri gövdelerini yerden zor bir şekilde kaldırarak, ağır ağır havalandıktan sonra, yakındaki bir ağacın dallarında yeniden bir araya toplanır. Geceleri genel olarak, ağaçların üzerinde tüneyerek geçirirler.

    Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir