Tavuklarda Ayak Tutulması ve Tedavisi? Şiş Ayak Sendromu

kanatlipet.com - Tavuklarda Ayak Tutulması ve Tedavisi

Tavukların ayak tutulmasının önüne geçebilmek için öncelikle ayak tutulmasına ve topallık problemlerinin nedenini bilmemiz gereklidir . Belirledikten sonra ise durumun düzeltilmesine çaba gösterilmelidir . Başlıca ayakları tutan ve topallık yaratan etkenler şunlarıdır ;

Marek Hastalığı

Herpes virus kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır . Bu hastalıkta bacak siyatik sinirinin belirgin şekilde kalınlaşmış olduğu görülür

 • Bacak ve kanat sinirlerinin etkilenmesi sonucu hayvanın bir bacağını ileriye diğer bacağını ise geriye uzatık vaziyette oturması bu hastalığın en belirgin özelliğidir .
 • Kümes içerisinde birçok bu şekilde oturan hayvan görülecektir .
 • Bu sinir normal rengini kaybetmiş gri , açık sarı bir renk almıştır
 • Hayvanlar yeme suya ulaşamaz ve hızla halsizleşir .
 • İştahsızlık ve durgunluk sonucu kilo kaybı başlar .
 • İbik ve sakallar solgunlaşır .

New Castle Hastalığı

New castle  hastalığı sindirim solunum etkilerinin yanısıra sinir sistemi felçleride yaratır . Bacaklar ve boyun etkilenir . Hayvanlar yürüme güçlüğü çekerler.

Mycoplasma Sinovia ( Sinovitis )

Eklemlere yerleşen etken , ayak ve dizlerde şişlik yapar. Şişlik oluşan hayvanlar toplallık yaşarlar ve rahat yürüyemezler . Bir kere bulaşan hayvanlardan uzaklaştırılması mümkün değildir .

Avian Ensefalomiyelitis

Enteroviridae ailesinden sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır . Genellikle civcivlerde sorun yaratır . Civcivler titreme krizleri yaşarlar , ayakta durma güçlüğü çekerler .

Kıvrık Parmak Felci

Ribovlavin vitamini eksikliği sonucu  hayvanların parmaklarında kıvrılmalar meydana gelir .

Tibial Dyscondroplasia

Fusarium roseum toxini ve mantar toksinleri sonucu oluşur . Hayvanda sodyum ve potasyum eksikliği ve dengesizliği yaratır . Reovirus ve diğer immun baskılayıcı hastalıklar da bu durumu oluşturabilmektedir . Tavukların uzun kemiklerinde büyüme plaklarında kıkırdak gelişimini bozarlar ve hayvanlar yürüme sorunları yaşar .

Uzun Kemik Burkulma Sorunu

Hızlı büyüyen etçi ırkların bir sorunudur . Kemikler uzmayın dengeli yapamaz ve bir yöne doğru burkulma yaşarlar .

Viral Artritis

Reoviruslar tarafından oluşur . Ayakları kasan ve geren kaslarda , tendolarda şişme ve sarı kırmızı sıvı salınına neden olur . Hayvanlar yürümekte zorlanır.

Şiş Ayak Sendromu

Stafylococus aureus tarafından oluşturulur . Hayvanların ayak tabanında irinli bir şişme vardır . Ayaklardaki yarık ve çatlaklardan bakteri girmesi yüzünden oluşur .

Osteomiyelitis          

Bacak ve kanat eklemlerinin büyüme plaklarında kıkırdak disklerin E.coli ve  Stafilococ etkenlerinden enfekte olması sonucu oluşur . Bu adi bakteriler en çok pis su kaynakları ve  kirli yemlikler ile hayvanlara bulaşır . Kümeste kullanılan su  kaynaklarının düzenli aralıklar ile il hıfzı sıha kurumları vasıtası ile test edilmesi gereklidir . Bakteri yükü fazla olan su kaynaklarının kullanımı terk edilmelidir . Su kaynağını değiştirme imkanı zayıf ise suyun dezenfeksiyonu için klorlama yapılması gereklidir.

Rickets Hastalığı

Vitamin D ve fosfor eksikliği sonucu , kemiklerde kolay kırılma, topallık görülür . Kemik , gaga ve tırnaklar yumuşak olur . Kemiklerin zayıflığı yüzünden hayvanlarda  yürüme zorluğu vardır . Yem rasyonlarına d vitamini ve fosfor takviyesi yapıldığından emin olunmalıdır .

İyonofor Zehirlenmesi

Monensin , narasin ,salinomycin iyonofor maddeleri ile zehirlenme sonucu oluşan zehirlenmelerdir  . Kanatlılarda çökme ve hareketsizlik yaratır . Hayvanlar göğüsleri üzerine yatarlar . Düşe kalka ilerlemeye çalışırlar .

Botulism Zehirlenmesi

Clostridium botulinum toksini sonucu ön bacaklarda ve sonrasında kanatlarda , boyunda felçler meydana gelir . Hayvan haliyle yürüyemez .

Kontakt Dermatiti ( Altlık  yanığı )

Kötü durumdaki ve ıstlak altlıklauzun süreli temas sonucuda hayvanların ayak tabanlarında amonyak yanması oluşur . Ülserler ve erezyonlar oluşabilir .

Kötü Bakım Şartları

            Kanatlı hayvanlar özellikle ilk yumurtadan çıktıkları andan 30 günlük yaşa gelene kadar kümes ısı şartlarından çok etkilenirler . Aşırı sıcak , aşırı soğuk , suya ulaşamayıp susuz kalma durumları aynı şekilde yemliklere uzak kalıp aç kalma durumlarında genç hayvanlarda hızlı gelişen bir halsizlik durumu oluşur . Bu halsizlikten kaynaklı hayvanlar dengesiz yürürler  ve hatta ayakta durucak takate bile sahip olamayanlar oturup kalırlar .

Şiddetli Açlık

            Ortamda yeterli yem olmaması durumlarında hayvanlar gelişim geriliği yaşarlar. Giderek vücutlarındaki enerji depolarını kullanırlar ve onunda tükenmeye başladığı durumlarda kas tonusunu kaybeder ayakta duramayacak hale gelirler .

  Yorumlar

 • Babahan dedi ki:

  HoroZ ayakta dizinde sert siskinlik var tedavi yöntemleri varmi

 • ibrahim ertik dedi ki:

  Ayak tutulması tavuklarim var ne ilaç önerirsiniz ama acil olsun

 • Ayşegül Kaya dedi ki:

  Üç gündür dekort kullanıyorum yürümüyor horozum bir ayağı önde .Bir öneriniz var mı ,ne yapabilirim cevap yazarsanız çok memnun olurum 🙏😢

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir