Gurk Tavuk Hakkinda Genel Bilgiler

kanatlipet.com - Gurk Tavuk Hakkinda Genel Bilgiler

Gurk Tavuk, ısınan havalarla  beraber hayvanların hormonal aktiviteleride artar ve etrafta fazlaca yumurta olması ilede tavukların gurk olma isteği canlanır. Bahar tüm hızıyla devam ederken, tavuklarınızın yumurta üretimi arttı, iştahları iyi ve güneş parlıyor , birkaç tavuğun huysuzlaştığını fark edebilirsiniz. Kuluçka olayı tavuklar için  hormonlar, gün ışığı ve oturulacak yumurtanın mevcudiyeti tarafından tetiklenir.

  • Gurk bir tavuk diğer tavuklardan daha agresif bir haldedir .
  • Gurk tavukları yuvalarını asla terk etmek istemezler .
  • Genellikle gurk tavukların dışkıları diğer normal tavuklardan daha kötü kokar .
  • Bazı gurk tavuklar gendi göğüs tüylerini kopartıp yumurtalar için rahat bir yuva hazılama eğilimindedirler .
  • Yuvalarında 8-10 adet yumurta olduğu zaman yumurtlamayı keserler ve onları ısıtmak için beklemeye geçerler .

Bir tavuk gurk olduysa, annelik içgüdülerinin devreye girdiği anlamına gelir. Hormonları dalgalanıyor ve ona oturup yumurtadan çıkma zamanının geldiğini söylüyor demektir . Gurk bir tavuğu tanımak oldukça kolaydır. Her zamanki aktif, meraklı ruh hali içinde olmayacak , içinde yumurta olsa da olmasa da bir yuvada kamp kurmaya devam edecektir . Siz veya diğer hayvanlar tarafından yaklaşıldığında, tüylerini havaya uçuracak ve  savunmaya geçecek, benzersiz bir hırıltı sesi çıkaracak ve hatta davetsiz misafirleri gagalayacaktır . Burdanda anlaşılacağı gibi gurk tavuklar yumurtalarını korumak ve onların üzerinde oturup civciv çıkartmak için ısrarcıdırlar .

Gurk tavuğunuz döllenmiş bir yumurtanın üzerinde oturuyorsa ve sürünüze birkaç yavru civciv eklenmesini istiyorsanız, onu bu yumurtaların üzerinde bırakabilirsiniz. Yaklaşık 21 gün boyunca yumurtaları mükemmel sıcaklık ve nemde kuluçkaya yatıracak ve ardından sürünüze yeni civcivler katılmış olacaktır.

Gurk Tavuk Ne Zaman Yumurtlar

Eğer tavuğunuz gurk olmuşsa  ve yumurtadan civciv çıkma ihtimali yoksa,yumurtalar döllü değilse, müdahale etmeniz ve onun karamsar davranışına bir son vermeniz gerekir . Buna gurkluğu bozmak ta denir .  Çünkü gurk bir tavuk , yavru civcivlerin küçük ciklemelerini duyana kadar oturup beklemeye devam edecektir ve  süresiz olarak yumurtaların üzerine oturacaktır . Bunun sağlığı üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi olabilir. Çünkü oturduğu süre boyunca yem ve su ile ilgilenmez . Gurk bir  tavuk yuvada otururken, tüm enerjisini yumurtaların üzerine oturmaya harcayacak ve bu süreçte kendini ihmal edecektir. Yuvayı günde yalnızca bir veya iki kez yemek, içmek ve rahatlamak için terk eder. Solgunlaşacak, tüylerindeki parlaklığı kaybedecek ve kilo verecektir . Sıcak havalarda kolayca susuz kalabilir. Bu rutini 21 gün boyunca devam ettirebilse de, bu onun için zor bir süreçtir . Asla çatlamayacak yumurtaların üzerinde oturmasına izin vermek onun için hem gerekli değil hemde işletme için yararlı değildir .

İşin bir başka sorun yaratan boyutuda  gurk olma bir sürü davranışını da tetiklemektedir .

Kümeste bir tane bile gurk tavuk olmasına müsaade ederseniz onu gören diğer tavuklarda benzer davranışlar içine girecektir . Kısa süre sonra kümesinizde bir çok hayvanın gurk olmasıyla karşılaşabilirsiniz .

Gurk hali nasıl engellenir ?

Karamsar davranışları tespit ettiğiniz anda, onu durdurmaya çalışın. Bir tavuk ne kadar uzun süre gurk ta ise, ondan kopması o kadar uzun sürer. Bu durumu nasıl parçalayacağınıza dair birçok teknik var, ancak çoğu etkisiz ve hatta insanlık dışı. En iyi, en kolay yöntem tavuğu gurk kırma kafesine koymak olarak bilinir . Broody kırıcı kalem temelde tel tabanlı bir kafestir. Bir tavşan kafesi, köpek sandığı veya kendi inşa ettiğiniz bir şey olabilir. Havanın altta dolaşımını sağlamak için zeminden kaldırılması gerekecektir. Broody tavuğunuz broody kırıcı ağılda yiyecek ve suyla yaşayacak, ancak yatak takımı olmayacak. Broody kırıcı kalemin tasarımı iki yönlüdür; havanın tavuğun göğsünde dolaşmasına ve soğumasına izin verir ve aynı zamanda onu genellikle rahatsız eder. Kuluçka tavukları, yuvaya sokulup yumurtaları kuluçkaya yatırabilecekleri küçük, karanlık, özel alanları tercih ederler. Onu bu olanakların olmadığı bir yere yerleştirerek, tavuğun beynine yumurtadan çıkma zamanının olmadığına dair bir sinyal gönderir.

Gurk kırma kafesi

Gurk kırma kafesi

Gurk kırma kafesi temelde tel tabanlı bir kafestir. Bir tavşan kafesi, köpek sandığı veya kendi inşa ettiğiniz bir şey olabilir. Havanın altta dolaşımını sağlamak için zeminden kaldırılması gerekecektir. Gurk Gurk kırıcı kafesin tasarımı iki yönlüdür; havanın tavuğun göğsünde dolaşmasına ve soğumasına izin verir ve aynı zamanda onu genellikle rahatsız eder. Kuluçka tavukları, yuvaya sokulup yumurtaları kuluçkaya yatırabilecekleri küçük, karanlık, özel alanları tercih ederler. Onu bu olanakların olmadığı bir yere yerleştirerek, tavuğun beynine yumurtadan çıkma zamanının olmadığına dair bir sinyal gönderir. Bu aktifite sayesindede hayvan bu durumu terketmeye zorlanır .

Tamamen normal haline dönene kadar onu gurk kırıcı kafeste tutmak çok önemlidir. Bunu her zaman onu kafesten çıkarıp onu izleyerek test edebilirsiniz. Kabarır  ve bulabileceği en yakın yuva ya yerleşme isteğinde ise, kafesin içine geri konulmalıdır . Aksi takdirde başarılı olamaz ve en başa dönmüş oluruz .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir