Gurk Tavuk Tekrar Ne Zaman Yumurtlar?

kanatlipet.com - Gurk Tavuk Tekrar Ne Zaman Yumurtlar

Gurk Tavuk Tekrar Ne Zaman Yumurtlar ?

Bir tavuk gurk olduysa, annelik içgüdülerinin devreye girdiği anlamına gelir. Hormonları dalgalanıyor ve ona oturup yumurtadan çıkma zamanının geldiğini söylüyor demektir . Gurk bir tavuğu tanımak oldukça kolaydır. Her zamanki aktif, meraklı ruh hali içinde olmayacak , içinde yumurta olsa da olmasa da bir yuvada kamp kurmaya devam edecektir . Siz veya diğer hayvanlar tarafından yaklaşıldığında, tüylerini havaya uçuracak ve  savunmaya geçecek, benzersiz bir hırıltı sesi çıkaracak ve hatta davetsiz misafirleri gagalayacaktır . Burdanda anlaşılacağı gibi gurk tavuklar yumurtalarını korumak ve onların üzerinde oturup civciv çıkartmak için ısrarcıdırlar .

Gurk tavuğunuz döllenmiş bir yumurtanın üzerinde oturuyorsa ve sürünüze birkaç yavru civciv eklenmesini istiyorsanız, onu bu yumurtaların üzerinde bırakabilirsiniz. Yaklaşık 21 gün boyunca yumurtaları mükemmel sıcaklık ve nemde kuluçkaya yatıracak ve ardından sürünüze yeni civcivler katılmış olacaktır .

Eğer tavuğunuz gurk olmuşsa  ve yumurtadan civciv çıkma ihtimali yoksa,yumurtalar döllü değilse, müdahale etmeniz ve onun karamsar davranışına bir son vermeniz gerekir . Buna gurkluğu bozmak ta denir .  Çünkü gurk bir tavuk , yavru civcivlerin küçük ciklemelerini duyana kadar oturup beklemeye devam edecektir ve  süresiz olarak yumurtaların üzerine oturacaktır . Bunun sağlığı üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi olabilir. Çünkü oturduğu süre boyunca yem ve su ile ilgilenmez . Gurk tavuk yuvada otururken, tüm enerjisini yumurtaların üzerine oturmaya harcayacak ve bu süreçte kendini ihmal edecektir. Yuvayı günde yalnızca bir veya iki kez yemek, içmek ve rahatlamak için terk eder. Solgunlaşacak, tüylerindeki parlaklığı kaybedecek ve kilo verecektir

Gün uzunluğunun fazla değişmediği bir bölgede yaşıyorsanız, tavuklarınız daha erken yumurtlamaya başlayabilir .  Kış günlerinin çok kısa ve soğuk olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bir yıl sonra tekrar yumurtaya başlayabilirler. Yumurta üretmeyi  tetikleyen şey artan ışık olsa da, sadece ısınmak için çok fazla kalori kullanıyorlarsa, biraz ısınana kadar yüksek hızda yumurta vermeyebilirler . Tekrar yumurtlamaya başladıklarında, daha yaşlı tavuklar mevsimsel olarak daha yumurtlama eğiliminde olduklarından, tavuğun yaşına ve cinslerine de bağlı olacaktır.

Önemli Olan Tavuğun Gurk Olamasını Engellemektir

Bunun için: Yumurtaları tavuğun altından düzenli olarak çıkardığınızdan ve mümkünse onları toplarken onu yuva alanından uzaklaştırdığınızdan emin olun.

Küçük, taşınabilir bir kümes veya sandık kullanarak onun için ayrı bir ortam oluşturun. Onu yuva kutularından ve yumurtalardan çıkarmak, karamsar zihniyetten çıkmasına yardımcı olabilir.

Onu tel altlı, havaya açık bir kafese koymak, altını serinletmeye yardımcı olabilir ve onu kaslılık hissinden kurtarabilir.

Tel tabanlı kafes kullanmak işe yaramazsa veya bir seçenek değilse, bazı insanlar günde birkaç kez bir tavuğun altına birkaç buz küpü atarlar, bu da ateşinin düşmesine ve “yuva” yapmasının istenmeyen bir duruma gelmesine neden olabilir. .

Buz küpü yöntemine benzer şekilde, bazı yetiştiriciler tavuğun alt tarafını sığ bir soğuk su kabına batırarak hayvanın üşüyerek gurk olmasını engellemektelerdir .

    Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir