Kış Ayında Tavuklar için Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

kanatlipet.com - Kış Ayında Tavuklar için Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir

         Tavuklar her ne kadar bütün vücudu tüy ile kaplı kanatlı hayvanlar olsalarda , uzun süreli düşük sıcaklık şartlarından etkilenirler. Tavukları bu tüylü yapısı pek çok hayvana kıyasla onlara iyi bir yalıtım sağlar. Diğer yandan ısınmak için metabolizmalar çok daha fazla çalışır ve buna paralel olarak fazla enerji yakarlar. Bu dönemlerde hayvanların yem rasyonlarındaki enerji dengesini iyi ayarlamamız gerekir. Soğuk hava akımına maruz kalmamaları ve hareket ettikleri zeminin kuru olması gibi bazı şartları bu yazımızda sizlere aktaracağız.

  • Kümesi Kış Şartları İçin Hazırlayın

Sıcak havanın kaçacağı soğuk havanın kümese dolacağı kaçakları belirleyin ve önleyin. Kümesiniz soğuk havanın çıtalar, delikler veya çatlaklardan içeri akmasına izin veriyor mu? Hava girişleri varsa derhal köpük, slikon, tahta, branda veya kontrplak gibi malzemelerle bu delikleri kapatın. Soğuk havanın buralardan düzenli olarak kümese girmesi  içerideki tavukları hızla üşütecektir. Kontrplak, delikleri kolayca kapatmak için kullanılabilir. Veya kümeyi sarmak için muşamba, dayanıklı plastik örtü veya naylon malzemesi kullanın. Uygun bir tavuk kümesinin halihazırda su geçirmez bir çatısı olmalıdır. Çatısı su geçiriyorsa iş çok daha zordur, çatıya çıkılıp gerekli yamaların yapılması şarttır. Tatbikî bu hava kaçaklarını önlerken temel hava girişlerini ve fanları kapatmamaya dikkat etmelisiniz .

  • Yeterli ve İdeal Havalandırmayı Sağlamak

Kümesi yalıttık ve soğuk havanın içeriye dolmasını ve tavukları üşütmesini engelledik ancak tavuklarımız için  taze bol oksijenli hava da gerekli bir parametre. Bununla birlikte, özellikle kış aylarında kümes içinde durgun nemli hava oluşturmaktan da kaçınmak istiyoruz. Dışkılarından ve nefeslerinden amonyak ve nem birikmesi, solunum yolu enfeksiyonları ve donma riskini artıracaktır. Bu nedenle kümesin iyi havalandırma ve düşük nem oranına sahip olduğundan emin olun. Kötü şartları olan  havasız kümeslerde MG (CRD), Infeksiyoz Bronşit, İLT, Aspergilloz, TRT (Şiş baş ) gibi hastalıkları çok daha kolay baş gösterebileceğini unutmayın.

İdeal olarak, havalandırma delikleri kümesin tepesine yakın, tavukların tünedikleri yerin çok üstüne yerleştirilmelidir. Bu, sıcak buharlı havanın yükselmesine ve kaçmasına izin verir, ancak havalandırma deliklerinden gelen ve doğrudan üzerlerine gelen olası soğuk hava akımlarını önler.

  • İlave Yalıtım Malzemeleri Ekleyin

Yetişkin bir tavuğun iç sıcaklığının 40 °C civarında olmalıdır. Bu nedenle, kendilerini ve yavrularını sıcak tutmak için çok fazla vücut ısısı üretirler. Soğuğun içeri girmesini önlemek için kümesin sızdırmazlığına ek olarak, vücut ısısını içeride daha iyi tutmak için ekstra yalıtım ve termal kütle ekleyin.

Kümesin zeminine saman veya çam talaşı gibi kalın yatak malzemesi katmanları ekleyin. Kümesinizin boyutuna ve yerleşimine bağlı olarak, kümesin içine, dışına ve hatta kümesin altına saman balyaları ekleyerek onu izole edebilirsiniz. Kümes duvarları çok ince ise içten veya dıştan strafor ile kaplayabilirsiniz.

Soğuk kış havasında “derin altlık yöntemini” de seçebilirsiniz. Kümesleri düzenli olarak temizlemek yerine, kirli yatakların üzerine daha fazla taze yatak takımı eklemeye devam edin. “Derin altlık” yalıtım sağlar ve ayrıca içindeki mikrobiyal aktivite arttıkça bir miktar ısı üretir. Ancak, derin altlık yönteminin yalnızca doğru ve dikkatli bir şekilde yönetildiğinde etkili olduğunu unutmayın. Aksi takdirde, nem seviyesini istenmeyen seviyelere de yükseltebilir. Ayrıca derin altlık hastalıklar içinde bir kaynak oluşturabildiğinden son yıllarda giderek kullanımı azalan bir yoldur.

  • Kümes Isısını Takip Edin

Kümesinizin ne kadar iyi yalıtıldığını, tavuklarınızın ortamının ne kadar sıcak olduğunu veya sularının  donma ihtimalinin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız kümese bir termometre koyun. Düzgün bir şekilde yalıtılmış bir kümesin dışarıdan önemli ölçüde daha sıcak olduğunu göreceksiniz.

Bu iş için hem iç hemde dış termometre kullanmanız daha işinize yarayacaktır . Uzaktan kumandalı bir sensöre sahiptir, böylece iç ortamın rahatlığından dışarıdaki (veya kümesdeki) sıcaklıkları kolayca takip edebiliriz. Aynı zamanda bazı termometrelerin nem ölçme özelliğide vardır , bu sayede içerisinin yükselen nem dolayısı ile amonyak durumunu da kontrol etmiş olursunuz .

  • Uygun Beslenmeyi Sağlayın

Köy tavukları genellikle kış aylarında yumurtlamaya ara verirler, ancak yüksek verimli yumurta hibritleri gerekli şartlar ve beslenme ihtiyaçları karşılandığında ara vermeksizin yumurtlamaya devam ederler . Bu süre zarfında vücutları, yumurta üretimi için protein açısından zengin bir diyet talep etmekten, temel enerji sağlamak ve sıcak kalmak için kullanılan daha fazla karbonhidrat içeren bir diyete geçer. Öncelikle onlara ihtiyaç duydukları dengeli beslenmeyi sağlayan normal katman yemlerini sunmaya ve beslemeye devam edin.

İlginç bir şekilde, tavuklar kışın ilkbahar veya yaz aylarında olduğundan daha fazla yem tüketir. Çünkü bu yemin bir bölümünü direk olarak ısınmak için harcarlar . Serbest dolaşan tavuklar (veya düzenli olarak dışarıya erişimi olanlar) kışın daha az yiyecek arayacak ve böcekler veya bitkiler gibi ek gıda kaynaklarından daha az kalori alacaklar. Bu nedenle, telafi etmek için biraz daha fazla beslemeyi talep edeceklerdir. Ayrıca, basit yiyecek tüketme ve sindirme süreci, iç ısı üretir ve tavukların kışın sıcak kalmasına yardımcı olur. Mesela kışın mısır miktarın % 3 kadar arttırmak ve yemlerine % 5 bitkisel yağ karıştırmak yerinde bir tercih olacaktır .

  • Sularının Donmadığından Emin Olun

Hepimiz gibi tavukların da hayatta kalmak için suya ihtiyacı vardır. Her zaman temiz su önlerinde olmalıdır . Tavuklar ılık su yerine soğuk su içmeyi tercih ederler ancak üstü buz tutmuş bir sulukta tabiki olmaması gereken bir durumdur .

Su tankınızı ve suluklarınız kümes içinde ve soğuk havadan direk etkilenmeyen bir yerde bulunmalıdır . Suyu gerektiği gibi manuel olarak değiştirin. Bu, hava durumuna bağlı olarak her sabah veya potansiyel olarak günde birkaç kez temiz su getirmek anlamına gelebilir.

    Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir