Kuluçka Makinası Seçimi Nasıl Yapılır?

kanatlipet.com - Kuluçka Makinası Seçimi Nasıl Yapılır

Kuluçka makinası almaya karar verirken kendimize şu soruyu sormalıyız ; Ne büyüklükte bir makineye ihtiyacım var ?

Kuluçka makineleri, birkaç yumurtadan birkaç bine kadar tüm şekil ve boyutlarda olabilir. Muhtemelen birkaç binlikten aşağı inmek istemezsiniz, ancak kaç tane yumurta ile basım yapmak istediğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir. Çünkü kuluçka makineleri büyüdükçe yaktıkları elektrik sarfiyatı ve su ihtiyaçları o oranda artacaktır . Unutulmamalıdır ki bu büyük makineler dolulukları oranında verimli çalışırlar. Boş kalan kapasiteleri sürekli ısıtmaya ve havalandırmaya çalışacaklardır .

Yumurtadan civciv çıkartmak eğlenceli ve heyecanlı olsa da, sonrasında sizi yoğun bir uğraş bekliyor olacaktır . Civcivleri satıcak yeriniz varsa biraz daha işiniz kolaylaşır . Ayrıca bir diğer sorununuzda çıkacak erkek civcivleri ne yapacağınız sorusudur .

Ne kadar iyi olursa olsun ve ne kadar dikkatli olursanız olun, herhangi bir kuluçka makinesine koyduğunuz tüm yumurtaların yumurtadan çıkmayacağını unutmayın. En ideal koşullarda bile, % 90 başarı sağlanmaktadır . Yumurtalarınız size ait değilse ve uzak bir yerden yol yaparak geldiyse , bu çıkım randımanınızı % 50’ye kadar düşürebilir .

Kuluçka Makinası Seçerken Püf Noktalar

Kuluçka konusunda yeniyseniz, tavsiyem küçük bir kuluçka makinesi ile başlayıp, deneyimden hoşlanıyorsanız koleksiyonunuza daha sonra eklemeniz olacaktır.

Kuluçka makinenizi nerede tutacaksınız?

Büyük bir kuluçka makinesi almak çok iyi olabilir ancak  yumurtadan çıkması için 21 gün boyunca güvenle saklayabileceğiniz bir yeriniz var mı ? Kuluçka makinelerinin sürekli ses yapacağını unutmayın .

Kuluçka makinesi kolay temizlenebiliyor mu ?

Kuluçka makinenizin temiz tutulması çok önemlidir. Bakterilerin gözenekli yumurta kabuklarından girme gibi kötü bir alışkanlığı vardır ve bu, civciv embriyolarının ölümüyle sonuçlanabilir. Ayrıca yumurtadan civcivler çıktıktan sonra geride birçok toz ve kir tabakası oluşmaktadır. Toz, boş kabuklar, yumurtadan yeni çıkan civcivlerin ilk dışkıları, kururken döktükleri tüyler … Hangi kuluçka makinasını seçerseniz seçin, elektrikli olmayan parçaların tarama sonrası derinlemesine temizlenmesine ve elektrikli kısımların kuru bir şekilde silinmesine izin vermek için en azından kısmen sökülebildiğinden emin olun .

İnkübatördeki sıcaklığı ve nemi nasıl ölçmek istersiniz?

İnkübasyon sırasında iki kritik konu vardır: sıcaklık ve nem. Sabit olmaları gerekir ve herhangi bir değişiklik, özellikle yüksek sıcaklık ve düşük nem, potansiyel olarak embriyoların ölmesine neden olabilir. Peki onları nasıl ölçmek istersiniz? Kendiniz göz kulak olduğunuz ayrı bir termometre ve higrometre kullanmak ister misiniz? Yoksa dijital olarak yapılmasını mı istiyorsunuz? Dijital termometreli modelleri seçmek yararınızadır böylece ayarlayıp daha az kontrol ederek kendi işinizi yürütebilirsiniz . Eğer karşılayabiliyorsanız, bunu sizin için yapacak bir kuluçka makinası edinin. Sıcaklık ve nem seviyelerinin doğru olduğundan emin olmak, başarılı bir tarama için o kadar önemlidir ki, otomatik ölçüm olmadan bir makine satın almak uzun vadede daha pahalı olabilir ve kesinlikle daha streslidir.

Kuluçka Makinası Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Nemi nasıl kontrol etmek istersiniz?

İnkübasyon sırasında nem seviyelerinin % 45’te tutulması gerekir, ancak yumurtadan çıkmadan önce, odadaki nemin ne kadar yüksek veya düşük olduğuna bağlı olarak yaklaşık % 65 veya daha yükseğe çıkarılmalıdır. Bu olmazsa, civcivin içinden çıkmak zorunda kaldığı zar kurur, sertleşir ve siz farkına bile varmadan, kabuğun kırılamaması sebebiyle civcivler son aşamada ölürler . Bu amaçla nem stresini ortadan kaldıran, gerektiğinde kuluçka makinası su ekleyen ve size bir okuma veren otomatik, dijital olarak kontrol edilen, son teknoloji ürünü bir nem pompası tercih etmelisiniz ki, seviyeleri olması gerektiği gibi kontrol edebilesiniz.

Yumurtaların Çevrilmesi Çok Önemlidir .

Yumurtaların üzerinde oturan bir tavuğu izleme şansınız olursa, zaman zaman onları yuvarladığını fark edeceksiniz. İçgüdüsel olarak, onları hareket ettirmenin embriyonun kabuğa yapışmasını durdurduğunu ve bu da kapağın başarısız olmasına neden olabileceğini biliyor.

Bir inkübatördeki tavuk yumurtalarının, inkübasyonun ilk on sekiz günü boyunca tutarlı bir şekilde aynı şekilde döndürülmesi gerekir. İdeal olarak, günde 24 saat yapılması gerekir.

Manuel mi, otomatik mi ?

Tavuk yumurtası kuluçka makinenizin ne kadar otomatik olmasını istediğinize ilişkin karar, tamamen yukarıdaki sorulara verdiğiniz yanıtlara bağlı olacaktır.

    Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir